Okos emberek – és okos családok – úgy gazdálkodnak jövedelmükkel, hogy azt három részre osztják: rezsipénzre, költőpénzre és dugipénzre.
A rezsipénz jövedelmünknek az a része, amit már akkor elköltöttünk, mielőtt megkaptuk volna, pontosabban amelynek az elköltéséről szóló döntést már jóval korábban meghoztuk. A lakbért már akkor elköltöttük, amikor a lakást kibéreltük, a részletet, amikor a hitelt felvettük, a közüzemi költségeket, amikor a vízcsapot kinyitottuk, a villanyt felkapcsoltuk, a tagdíjat, amikor a klubba beléptünk, a kötelezőt, amikor az autót megvettük, a cascót, amikor a szerződést megkötöttük. A rezsipénzen spórolni nem tudunk, csak a jövőbeni rezsipénzen, ha a lakást, az autót, stb. eladjuk, a klubból kilépünk, vagyis ha most hozunk egy döntést, hogy a jövőben „kisebb lábon élünk”.
A költőpénz az a része jövedelmünknek, ami gyorsan átfolyik kezünkön: könnyen jött, könnyen megy, amit ha megkaptunk, rövid időn belül el is költünk. A költőpénz a szabadság érzetét adja az embernek – és ez a szép benne, ezért szeretjük nagyon –, mert amíg tart, azt veszünk belőle, amit akarunk, ami megtetszik. A legjobban a költőpénzt szeretjük: egyrészt hozzászoktunk már az átkosban – akkoriban sem rezsipénzre, sem dugipénzre nem nagyon volt szükségünk –, másrészt a költőpénz szeretetére buzdít bennünket a piacgazdaság a mindenfelől áramló reklámjaival és akcióival. A költőpénz kategóriájának speciális – különösen „folyékony” – csoportjait képezik a konyhapénz, a zsebpénz vagy a kártyapénz.
A dugipénz a jövedelmünknek az a része, amit félreteszünk. A „dugi” jelleg azt a célt szolgálja, hogy majd csak akkor nyúljunk hozzá – valamikor a jövőben –, amikor az feltétlenül szükséges lesz, és addig ellen tudjunk állni a piaci szirének csábításainak. A dugipénz tehát jövedelmünknek az a része, amely jövőbeni szükségleteink finanszírozását szolgálja, és amelynek az elköltéséről majd csak a jövőben hozunk döntést.
A rezsipénz tehát a múlthoz, a költőpénz a jelenhez, a dugipénz a jövőhöz kapcsolódik. Okos emberek – és okos családok – rendszeresen felmérik azt, hogy jelenlegi és jövőbeli jövedelemszintjük összhangban van-e jelenlegi és jövőbeli rezsipénz- és költőpénz-kiadásaikkal, és előre látható vagy esetleg előfordulható jövőbeli nehéz helyzetekre tartalékolnak, vagyis rendszeresen feltöltik dugipénz-állományukat.