Félprofinak lenni borzasztó egyszerű: csak be kell vágnod a tételeket, és már hirdetheted is az igét. Profinak lenni egészen más: a tételek megértésével megnyitsz egy zsilipet az újabb és újabb kérdések előtt, melyek felmerülnek benned. Minél inkább tisztában vagy a dolgokkal, annál inkább tudod, hogy mi mindent nem tudsz még, és annál inkább hajt a kíváncsiság, hogy válaszokat keress a kérdésekre, hogy egyre tökéletesebben tudj mindent. A félprofi tudása statikus, a profié dinamikus.
Az elméleti tudás persze önmagában semmit sem ér. Kellő bátorság és magabiztosság kell ahhoz, hogy tudásunkat a gyakorlatban teszteljük. A félprofi bátorsága abban van, hogy nem zavarja őt az, amiről ő nem tud, neki elég az a muníció, amit biztosan birtokol. A profi bátorsága az, hogy ő nyíltan vállalva tökéletlenségét megosztja tudását és megosztja kételyeit.
A félprofi hajlamos tuti tippeket adni.
A profi tudja – és kijelenti –, hogy nincsenek tuti tippek. Csak valószínűségek vannak, ám ha valaki jól kezeli a valószínűségeket, akkor az valószínűleg mindig – vagyis az esetek többségében biztosan – jó döntéseket hoz.
Miben különbözik a gyakorlatban egy profi és egy félprofi befektetési tanácsadás?
Először is a kínálati paletta szélességében. A félprofi a teljeskörűségre törekszik, palettája néhány – esetleg néhány tucat – különböző instrumentumot (részvény, kötvény, bef. alap, stb.) tartalmaz, amivel minden ügyféltípusnak kínál terméket. A profi minden lehetséges és elérhető instrumentumot igyekszik a kínálati palettájára felvenni.
Másodszor: a rendelkezésre álló információk mennyiségében és minőségében. A félprofi tisztában van a lényegi folyamatokkal, a trendekkel, tájékozott a közvéleményt foglalkoztató eseményeket, híreket, jelenségeket illetően. A profi óriási mennyiségű információhalmazt gyűjt be, részben általános, részben speciális csatornákon.
Harmadszor: a rendelkezésre álló információk rendszerezésében, feldolgozásában. A félprofi az általa hozzáférhető információkból logikus következtetéseket von le. A profi szisztematikus és tudományos információfeldolgozási és elemzési módszereket alkalmaz és azokból von le következtetéseket.
Negyedszer: a piaci eseményekre, folyamatokra való reagálás gyorsaságában. A félprofi tanácsadó évente kétszer felkeresi az ügyfeleit, és megbeszéli velük a portfólió átrendezését. A profi tanácsadó mindig naprakész.
Kik veszik igénybe a profi és kik a félprofi tanácsadást?
A félprofi magabiztosságot és nyugalmat sugall, és elég jó megoldást kínál.
A profi egy kicsit mindig bizonytalan, és mindig a legjobb megoldást keresi. Márpedig legjobb (azaz tökéletes) megoldás nem létezik.
A „normális” ember biztonságra vágyik, és az elég jó megoldást keresi. A „normális” ember a félprofit választja.
Az igényes ember az elérhető legjobb megoldást keresi, és elfogadja, hogy az elérhető legjobb nem azonos az abszolút legjobbal. Az igényes ember a profit választja.