(Stílusgyakorlat)
1. Az a minimum, hogy megértse a helyzetünket, a problémáinkat, a céljainkat! Arra adjon tanácsot, amire szükségünk van! A gond persze ott kezdődik, hogy mindezt sokszor mi magunk se értjük, meg ott van, hogy még ha sokunknak a helyzete, a problémái és a céljai azonosak is, teljesen különbözőek vagyunk, ahogy minderről gondolkodunk. Természetesen elvárhatjuk azt is egy tanácsadótól, hogy ezt is értse és megértse…
2. A befektetési tanácsadónak az a dolga, hogy befektetési tanácsokat adjon, tehát segítsen megtalálni a megfelelő befektetési formát és a megfelelő befektetési termékeket, amelyek a piacon léteznek. Az ő dolga, hogy tudja, hogy hol lehet ezeket megtalálni, meg hogy melyik a számunkra megfelelő…
3. A befektetési tanácsadó alapfeladata, hogy segítsen összerakni a nekünk leginkább megfelelő portfoliót. Az előző két pont alapján ez már gyerekjáték…
4. Talán nem nagy kérés a befektetési tanácsadótól, hogy segítsen a lebonyolításban. Tudjuk, az ördög a részletekben rejlik, és annyi bosszantó dolog történhet például az adminisztrációban, ami elrabolhatja az időnket, elveheti a kedvünket. Egy jó tanácsadó mindezt rutinból megoldja…
5. Semmit nem ér a befektetési tanácsadó munkája, ha az nem folyamatos: állandóan készen kell lennie arra, hogy segítsen karban tartani a portfoliónkat. Megváltozhat a piaci helyzet, új termékek jelenhetnek meg, a régiek eltűnhetnek, megváltozhat a mi stratégiánk, hirtelen új lehetőségek vagy új veszélyek bukkanhatnak fel, amire reagálni kell…
6. Jó lenne, ha minden befektetési tanácsadó jól képzett és gyakorlott szakember lenne, vagyis a szakember szintjén értene a pénzügyi befektetésekhez.
7. A szakképzettség önmagában nem elég. Egy aktív befektetési tanácsadó állandóan fejlessze szakmai ismereteit, legyen naprakészen tájékozott a szakmai kérdésekben. Ez a szakma is roppant iramban fejlődik…
8. Elvárható egy befektetési tanácsadótól, hogy legyen naprakészen tájékozott azoknak a portfolióknak az alakulásáról, amelyek karbantartásáért felelős.
9. Elengedhetetlenül fontos, hogy egy befektetési tanácsadó abban legyen érdekelt, ami nekünk, befektetőknek fontos. Érvényesüljön a win-win stratégia, azaz együtt sírunk, együtt nevetünk…
10. Egy befektetési tanácsadó – fejvesztés terhe mellett – legyen megbízható, korrekt és tisztességes! Én kockáztatom az összes pénzemet – ő kockáztassa a teljes egzisztenciáját…!
11. Nélkülözhetetlen, hogy a tanácsadó állandó kommunikációs kapcsolatban legyen velünk, hogy bármikor reagálni tudjunk, ha a piacon valami történik…
12. Nem kérdés: a pénzünknek mindig biztonságban kell lennie.
13. Alapelvárás, hogy a befektetett pénzünk minden körülmények között őrizze meg a reálértékét! Történjen bármi a nagyvilágban, portfoliónk reálhozama összességében nem lehet negatív…
14. Célunk, hogy hozamban mindig verjük meg a benchmarkot, vagyis többet teljesítsünk, mint a piaci átlag…