Biztos dolgok valójában nincsenek. Még a múlt vagy a jelen sem biztos, nemhogy a jövő. Igazán biztosra tehát sohasem mehetünk.
Léteznek viszont valószínű dolgok. Léteznek többé, és léteznek kevésbé valószínű dolgok. Esélyes –esélytelen. Esetleg – talán – valószínűleg – majdnem biztosan.
Két és fél évvel ezelőtt írtam egy könyvet a biztosításokról – ennek volt a címe: „Menj biztosra!”
Biztosítást kötni annyi, mint fogadni egy jövőbeli eseményre, aminek a bekövetkezési valószínűsége vagy nagyon kicsi vagy nagyon nagy. Biztosítást jól kötni annyi, mint jól felbecsülni ezt a valószínűséget és jól kalkulálni az ennek során elérhető nyereséggel vagy veszteséggel.
Biztosra menni annyi, mint jól érteni és jól alkalmazni a valószínűség-számítást.
Befektetni annyi, mint pénzünket olyan jövőbeli eseményekre feltenni, amelyeknek elég nagy a bekövetkezési valószínűsége és elég nagy a bekövetkezésük után elérhető nyereség. (Az „elég nagy” ez esetben viszonylagos: nagyobb nyereség ígéreténél már a kisebb valószínűség is „elég nagy”.)
Biztosra menni annyi, mint jól érteni és jól alkalmazni a valószínűség-számítást, mindenekelőtt a nagy számok törvényét. Enélkül befektetési döntéseket hozni nem több, mint szerencsejáték, szakszerű alkalmazással viszont tényleg „biztosra mehetünk”.